Papírový příběh

Jmenuji se Kristýna Pavelková a jsem architektka na rodičovské se dvěma syny. Zatímco mladší je ještě ničitel, starší už je nadaný tvořitel, pro kterého vymýšlím různé „papírové úkoly“. Mým celoživotním koníčkem je totiž modelování z papíru a zkoumání různých technik, jak papír rozpohybovat. Miluju pop-up knihy, kdy na vás při otevření stránky vyskočí působivý trojrozměrný model.

Tvořivé dítě

Už jako dítě jsem ráda vyráběla cokoli z papíru a schovávala si každý malý ústřižek barevných výkresů pro případ využití při dalším tvoření. Mými oblíbenými předměty ve škole byly výtvarka a matematika. Na gymplu jsem si jako volitelný předmět vybrala deskriptivní geometrii a prosadila si ji i k maturitě.

Přestože jsem k různým narozeninám nebo svatbám vyráběla svá originální papírová blahopřání, neuvědomovala jsem si, že je tato dovednost výjimečný dar, kterého je třeba se držet a věnovat se mu...

Architektura

Rozhodla jsem se dále pokračovat studiem fakulty architektury. Neměnila bych. Architektura je krásný obor, posunula mě o velký kus dál, studium bylo protkáno nezapomenutelnými zážitky se spoustou úžasných lidí. A krom toho – komplexnější průpravu ve výtvarném umění, deskriptivě a práci s prostorem bych na jiných školách těžko hledala.

V roce 2013 jsem studium fakulty architektury úspěšně dokončila. Při ohlédnutí zpět si uvědomuji, že pro mé další profesní kroky možná neměl být určující jen můj diplom, ale i pozvánka k promoci, kterou jsem sama vyráběla pro své nejbližší. Pouhým otevřením pozvánky se uvnitř postavil papírový domeček.

Další 4 roky jsem pracovala jako architektka – na plný uvazek. Občas jsem si brala dobrovolně práci navíc a dokonce zadarmo – účastí v architektonických soutěžích, protože mě něco táhlo k navrhování školek, škol, ZUŠ a podobně. A víte, co mě na práci architekta baví nejvíc? Vymýšlení, promýšlení, řešení různých úskalí a po dokončení návrhu také vyrábění fyzického 3D modelu – zmenšeniny navrženého domu, abych měla alespoň nějaký hmatatelný výsledek náročné práce. V tu dobu u mě jiné papírové činnosti vázly.

Návrat do dětství

Už 5 let si užívám nejdelší prázdniny v životě jako maminka na mateřské. Když jsme si s prvním synem začali prohlížet knihy, probouzela se ve mně touha vyrobit pro něj vlastní pohyblivou knihu. Tento sen stále nosím jen v hlavě. Je na to potřeba opravdu hodně času k promýšlení a zkoušení, aby dílo stálo za to.

Z prvního syna už vyrostl další nadšený papírotvůrce. Až teď, když jsem se s ním vrátila zpátky do svého dětství a prožívám znovu tu radost a chuť vymýšlet a tvořit, jsem konečně pochopila všechna ta jasná znamení ve svém životě, čemu se mám věnovat, co mě naplňuje a v čem se chci zlepšovat, vzdělávat, zdokonalovat. A že o vlastní pohyblivé knize nemám jen snít, ale konečně na jejím vývoji začít pracovat. Právě tuším, že nastala ta správná motivace.

Cesta ke snu s dětmi i s vámi

Vymýšlím pro 5letého syna jednoduché, ale přesto efektivní vyskakovací/skládací modely, aby si je sám dokázal vystřihnout a slepit. Ráda bych s vámi tyto nápady a návody sdílela. Překresluji je do digitální podoby, abyste měli přesné šablony s jasnými popiskami, jak model vytvořit. Stáhněte si pdf, vytiskněte a tvořte! Všechno už máte technicky promyšleno a narýsováno. Stačí popadnout nůžky a lepidlo. 

Je úžasné sledovat dětské nadšení z dokončeného díla, radost, že výtvor překvapí a pobaví i někoho dalšího, komu jej ukáže nebo daruje, a taky zvídavost při zkoumání, jak pohyblivý mechanismus funguje. A nemalou odměnou je rozvoj kreativity, zručnostiprostorové představivosti.

Budeme tvořit různá překvapivá díla a abych úplně neodcházela od svého oboru architektury, přidám i pár tipů na vlastnoručně vyrobené vychytávky do dětského pokoje. Jsem si jista, že se novým dovednostem přiučíme všichni – děti, vy i já. Postupně zdokonalím všechno potřebné k vytvoření pop-up knihy. Budeme si vzájemnou motivací a inspirací. A třeba se sen o vlastní knize brzy zhmotní i u vás doma přímo pod vašima rukama.