Co je POP-UP?

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Poslední dobou to vidím všude. Co vás jako první napadne, když vidíte nápis POP-UP?

Snad každý den na mě vykoukne něco, co má v názvu nebo popisu toto anglické slovní spojení. Někdy tomu výrazu rozumím, jindy méně, často ale vůbec nechápu souvislost. Každopádně tento nešvar dost znesnadňuje dohledávání pop-up novinek „mého“ významu.

V dnešním digitálním světě jste si možná pod pojmenováním POP-UP představili vyskakovací okno nebo reklamu. Svým smyslem to k sobě nemá daleko. Pojďme jen od virtuálních stránek k těm reálným – stránkám papírovým – knižním.

Slovy na obrázku výše bych definovala význam pojmu „pop-up“, ač to žádná zkratka ve skutečnosti není. Pochází z anglického „pop up“, což by se dalo přeložit jako „vyskakovat“. Proto se dnes výraz pop-up užívá také pro vyskakovací okno na webových stránkách. V tomto případě ale píšu o papírových modelech, které jsou placaté a přesto prostorové, pohyblivé nebo jinak proměnlivé. A tím překvapivé a působivé.

HISTORIE

Termín „pop-up“ pro pohyblivé / prostorové / mechanické ilustrace se začal používat někdy ve 30. letech minulého století v New Yorku. Ovšem historie pohyblivých papírových modelů sahá mnohem dál. Jsou známa například otočná kolečka s funkcí kalendáře ze 13. století nebo rané anatomické učebnice s odklápěcími okénky znázorňujícími různé vrstvy lidského těla.

Pohyblivé knihy dlouho sloužily především ke vzdělání, teprve v 19. století se rozmohly i dětské skládané knížky. Ve 20. století se působivé skládanky chytly také jako reklamní předměty nebo blahopřání.

Vojtěch Kubašta

Ve všech knihách nebo článcích, které se alespoň okrajově dotýkají historie pop-up knih, autoři různých národností neopomenou zmínit významného inovátora v tomto oboru Vojtěcha Kubaštu (1914–1992). Tento československý génius až neuvěřitelně posunul techniku kouzel s papírem. Nejenže dokázal navrhovat parádní interaktivní modely, ale také je sám ilustroval. Jeho knihy pro děti byly přeloženy do mnoha jazyků a prodalo se jich asi 35 milionů výtisků po celém světě.

Svými díly Vojtěch Kubašta uhranul i samotného Walta Disneyho, pro kterého následně vytvořil hned několik pop-up knih. Dodnes se v nakladatelství Albatros Media Kubaštovy obdivuhodné knihy vydávají a baví děti i rodiče. Rozsah tvorby Vojtěcha Kubašty je obrovský a zasloužil by speciální článek. Je k nevíře, že je tento geniální výtvarník tak opomíjen a málokomu je jeho jméno povědomé.

video: Albatros Media (YouTube)

Možná si stejně jako já vzpomínáte na rozkládací papírový vánoční betlém u vašich rodičů nebo u babičky. Je skoro jisté, že autorem byl právě Vojtěch Kubašta.

PAPÍROVÉ INŽENÝRSTVÍ

Pár lidí se pousmálo nad pojmem papírová inženýrka, kterým jsem sama sebe titulovala. Ovšem nejde o vtipné, ale spíše troufalé pojmenování. Termín papírové inženýrství se ve světě opravdu používá a je spojováno právě s navrhováním a sestavováním funkčních pop-up modelů. Takže při současném nešvaru, kdy se často užívá názvu „pop-up“ v různých jiných významech, je možno vyhledávat papírová kouzla také přes slovní spojení paper engineering.

A koho v současnosti sledovat, pokud vás zajímá pop-up tvorba? Světových jedniček je víc. Zmíním alespoň mou oblíbenou Yoojin Kim, která „inženýrovala“ moc krásné knihy (např. Leaves nebo Shells). Bohužel ale nevycházejí v českém jazyce.

video: Best Pop-Up Books (YouTube)

Také Matthew Reinhart navrhnul spoustu akčních pop-up knih (např. DC Super Heroes, Star Wars, LEGO Pop-Up nebo dokonce Frozen). Do češtiny byl zatím přeložen jen Harry Potter. A to je opravdu monstrózní dílo.

video: Best Pop-Up Books (YouTube)

Úchvatná dovednost, co myslíte? Asi tušíte, že výroba prostorových knih není vůbec jednoduchá. Každá je originálem a projde rukama několika „skladatelů“.

Pro odlehčení tady zmíním ještě jednu krásnou a dokonce českou pop-up knihu vhodnou i pro menší děti – OSKARE, PLAV! od Martiny Kurkové Nožičkové. Musela jsem si ji koupit hned po jejím vydání, protože 1) je nádherná, 2) protože jsem zrovna měla čerstvě narozeného syna Oskara, 3) protože tučňák! ♥️ Doporučuji si prohlédnout i další nabídku českého nakladatelství POP – PAP.

video: POP – PAP (YouTube)

Jen se nezalekněte, že vytvořit něco podobného rozhodně není pro děti. Existuje pár snadných technik, které se pak dají různě kombinovat a mohou vznikat pohyblivé nebo prostorové obrázky i v rukou předškoláka. Na svých stránkách se zatím zaměřuji na díla, která hravě zvládnete jen s nůžkami a lepidlem, aniž byste museli použít nůž. Zkuste si vytvořit například pop-up ZMRZLINU! Šablony a návody právě nabízím zdarma. ☀️

Máte doma nějakou pop-up knihu, betlém nebo blahopřání?

 

Mou celoživotní zálibou jsou pohyblivé knihy. Ukazuji nejen dětem, že kouzlem každé ruky mohou z obyčejného papíru vznikat neobyčejná díla. Více o mém příběhu se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • právě k mání…
    Pop-up zajíc z papíru se srdcem, vejcem nebo vzkazem v packách