V pondělí 7. října si připomínáme 110. výročí narození Vojtěcha Kubašty – geniálního českého ilustrátora, světově proslulého tvůrce pop-up knih a průkopníka papírových triků a kouzel, jehož práci obdivují lidé z celého světa nejen z řad široké veřejnosti, ale i současní špičkoví odborníci v papírovém inženýrství. Vojtěch Kubašta dokázal proměnit obyčejný papír ve fantastické světy plné dobrodružství, které už přes 70 let přinášejí nezapomenutelné zážitky.
Vojtěch Kubašta se narodil ve Vídni 7. října 1914, tedy na počátku první světové války. Oba jeho rodiče byli Češi, ve Vídni měl tatínek možnost pracovat jako bankovní úředník. Od konce války a vzniku Československa, kdy Vojtěchovi byly čtyři roky, byl celý jeho život spjat s pražským Smíchovem.
Od dětství měl obrovský talent na kreslení a už jako kluk rád tvořil nejrůznější věci z papíru. Jako vzácný exemplář si Kubaštova rodina uchovává například betlém, který Vojtěch vytvořil jako dvanáctiletý chlapec. Jeho velkými vzory byli například Mikoláš Aleš nebo Josef Lada.
Ačkoliv vystudoval architekturu, jeho láska ke kreslení a ilustracím neustále narůstala a brzy začal naplno pracovat jako ilustrátor a grafický designér. S německou okupací přišly další výzvy a kotrmelce pro celou naši zemi i Kubaštovu uměleckou kariéru. Nikdy ale nepřestal tvořit.
Vojtěch byl dobrodruh a o prázdninách jezdíval se svými bývalými spolužáky z Fakulty architektury po Čechách a Moravě, aby do skicáků zachycovali mizející lidovou architekturu. Z dobrodružných cest na kole a pobytů pod širákem vznikala pod rukama Kubašty jeho vlastní obrazová databanka pro budoucí tvorbu. Následně se tyto scenérie objevovaly v jeho betlémech, knížkách nebo cestovatelských mapách.
Únor 1948 přinesl další ránu, kdy byla uzavřena všechna nakladatelství, se kterými Kubašta spolupracoval. Nadále ilustroval a započal svou éru tvorby dětských knih. V 50. letech objevil kouzlo pop-up knih a začal své ilustrace doplňovat papírovými 3D výjevy. Nejprve v reklamních materiálech, pak i v dětských knihách pro nakladatelství Artia.
Vše do sebe zapadlo a jeho architektonická znalost konstrukce a prostorového uvažování mu pomohla stát se mistrem trojrozměrných ilustrací.
Pop-up knihy jsou prostorové knihy, které využívají důmyslnou papírovou konstrukci, aby na čtenáře po otočení stránky vyskakovaly trojrozměrné objekty – hrady, zvířata nebo celá města. Tyto knihy jsou obvykle určeny dětem, ale jejich propracovanost a kreativita oslovují i dospělé. Co znamená slovo „pop-up“, vysvětluji i v článku Co je POP-UP.
Kubašta byl skutečným mistrem tohoto umění a jeho pop-up knihy uchvátily čtenáře po celém světě. Ovšem v tehdejším komunistickém Československu o vydávání jeho „příliš zábavných a komerčních“ knih nebyl zájem.
Přestože dnes známe Vojtěcha Kubaštu jako geniálního ilustrátora a tvůrce „vyskakovacích“ knih, jeho cesta k uznání nebyla vůbec jednoduchá. Zatímco ve světě měl obrovský úspěch a jeho knihy se prodávaly v milionech výtisků, doma v Československu se potýkal s nezájmem domácích nakladatelství a kulturních institucí.
Kubašta totiž tvořil svá nejvýznamnější díla v době, kdy komunistická ideologie do velké míry ovlivňovala i kulturu a umění. Výtvarná a literární scéna byla pod kontrolou státu, umělci museli splňovat určité politické normy a Kubašta se jim do této šablony nehodil.
Před rokem 1989 tak vycházel jen malý zlomek jeho pop-up knih v jeho mateřském jazyce. Je paradoxní, že československé děti se mohly kochat některými jeho knihami třeba až o 40 let později než děti jinde ve světě.
Kubaštu to pochopitelně mrzelo. Mladým československým čtenářům ale významně přispíval do dětských časopisů, vytvářel mapy československých památek, ukazoval dětem architektonické skvosty, vzdělával je i ve vědě a technice a pořádal s nimi besedy a různá setkání.
Vojtěch Kubašta tak zůstává příkladem toho, že je potřeba věřit ve svůj talent a sen, i když vás okolí nepodporuje. Přestože ve své zemi nebyl vždy uznáván, jeho odhodlání a kreativita ho dovedly k úspěchu na světové úrovni.
Vojtěch Kubašta údajně ilustroval a vytvořil více než 200 pop-up knih vydaných téměř ve 40 světových jazycích! Mezi jeho nejslavnější „hýbačky“, jak svým pohyblivým obrázkům sám říkal, patří pohádky jako Popelka, Sněhurka, Červená Karkulka, Perníková chaloupka nebo Tři malá prasátka. Každá z jeho knih je plná detailů a překvapivých momentů, kdy se obrázky před očima proměňují v souvislostech s příběhem, což fascinuje děti i dospělé na celém světě.
Kubašta byl jedním z mála českých umělců, jehož tvorba měla obrovský mezinárodní úspěch. Jeho papírová magie uhranula i Walta Disneyho, který následně Kubaštu pověřil, aby (ač anonymně) vytvořil trojrozměrné knižní verze jeho filmů – například Bambiho, Knihu džunglí, Mickey Mouse nebo 101 dalmatinů.
Vojtěch Kubašta je dnes považován za jednoho z průkopníků trojrozměrných knih a jeho díla jsou sběratelskými kousky po celé zeměkouli. Jeho propracované pop-up knihy a prostorové betlémy se stále objevují na aukcích a jsou oblíbené mezi milovníky umění i pohádkových světů.
Jméno Vojtěch Kubašta nechybí v žádném souhrnu historie prostorových knih. Působivé triky s papírem doplňovaly také jeho barvité ilustrace v dokonalé perspektivě a promyšlené detaily, které ani po těch letech nepřestávají překvapovat pozorovatele.
Máte doma některou z jeho pohádek nebo vánočních betlémů? Zkuste v nich najít malého roztomilého pejska s červeným obojkem! Nenápadně se ochomýtá ve spoustě Kubaštových výtvorů. Byl častým a milovaným motivem Vojtěcha Kubašty a stal se tak jakýmsi Kubaštovým osobním podpisem, který dodával příběhům na hravosti a dětem na radosti při objevování detailů v ilustracích.
Jeden ze svých slavných betlémů Kubašta nazval Moravské jesličky. Kulisy byly inspirovány skutečným moravským městečkem, kterému se díky jeho malebné poloze a lidové architektuře přezdívá „moravský betlém“. Víte, o které městečko jde? Na kopci Kubaštovy kresby Moravských jesliček nemůžete přehlédnout významnou dominantu tohoto města zvanou Trúba.
Ano, je to Štramberk! Pocházím z vesničky tři kilometry od Štramberské Trúby, tak mám pochopitelně radost, že Vojtěch Kubašta vánočně ztvárnil zrovna toto kouzelné místo. Představuju si, jak se tam v těch 40. letech Kubašta procházel s kamarády, kochal se okolím a kreslil si malebné štramberské uličky, aby je o deset let později přepracoval do vystřihovánky Moravských jesliček.
Jistě i díky němu tady přezdívka „moravský betlém“ ještě více zakořenila a prohloubila spojení Štramberka s vánoční symbolikou. Když si Moravské jesličky důkladně prohlédnete, najdete i Kubaštova pověstného pejska.
V roce 1989 se Kubaštovi konečně dostalo uznání i v Československu a jeho téměř rodná Praha 5 pro něj k jeho 75. narozeninám mohla uspořádat výstavu. Bohužel už necelé tři roky poté, 7. července 1992, Vojtěch Kubašta zemřel.
Jeho celoživotní dílo údajně čítá okolo 50 tisíc kreseb! V aukcích a na výstavách můžete najít například Kubaštovy vzácné kresby různých významných architektonických i přírodních míst Česka a Slovenska, pohlednice, propagační a reklamní práce, plakáty, mapy, návrhy divadelních scén, kulis a kostýmů, kresby do knih a časopisů, architektonické návrhy, plány nebo osobní nepublikované kresby.
Některé z Kubaštových děl jsou dnes tak vzácné, že za ně sběratelé platí desetitisíce. Možná máte doma některou z těchto kouzelných knih a ani nevíte, že vlastníte poklad! Počtem vydaných knih a dalších uměleckých děl se Vojtěchu Kubaštovi snad nikdy nikdo nevyrovná. Obzvlášť v takové preciznosti, kvalitě a důmyslnosti.
Pro neustálý zájem jeho knihy i betlémy dodnes vydává nakladatelství Albatros.
Až do konce roku 2024 můžete prozkoumat některá Kubaštova velkolepá díla i ve zvětšených modelech na výstavě ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy, kde si přijdou na své malí i velcí. Expozice je v příjemném areálu roztockého zámku, který stojí hned u vlakové zastávky. Vlakem jste tam z centra Prahy za 15 minut. Ideální tip na rodinný výlet!
Od 1. prosince 2024 se také chystá velká výstava Vojtěcha Kubašty v pražské galerii Mánes s názvem Pohádkové Vánoce. Zatím o ní moc informací nemám, tak jsem zvědavá, co velkolepého nás tam čeká. Rozhodně si ji nenechám ujít.
Dalším významným českým pop-up tvůrcem s krutým osudem kvůli zdejším nepříznivým politickým podmínkám byl Rudolf Lukeš. Jeho papírové umění obdivovala dokonce sama královna Alžběta II.! O tom vám ale napíšu zase někdy příště.
Co se vám vybaví při vyslovení jména Vojtěch Kubašta? Našli jste doma nějaké Kubaštovo dílo? Vzpomínáte si z dětství na jeho knihy? Napište sem do komentáře nebo nasdílejte na sítích fotku/video vaší oblíbené ilustrace Vojtěcha Kubašty.
Při sdílení na sociálních sítích nezapomeňte přidat hashtag #vojtechkubasta a označit @papirova_inzenyrka, abych vaše příspěvky nepřehlédla a mohla je nasdílet i ostatním. Děkuji!