Papír nad zlato

„Mám tě ráda jako papír.“
„Papír?!“
„Ano, papír. Protože papíru je zapotřebí.“
„Protože papíru je všude habaděj. Papíru má každý dost… Ták… Tím chceš říct, že mě máš už dost?!“

Jak by taková pohádka pokračovala, kdyby bylo v celé zemi zakázáno používat papír? Dokázali bychom žít bez papíru? Podle mě je to zásadní prostředek lidského vývoje. Při vzdělávání nebo v počátcích uměleckého rozkvětu.

V dnešní době by spoustu útrap vyřešila digitalizace. Píšeme na počítači, kreslíme na tabletu, čteme elektronické knihy i noviny atd. Vše má své výhody i nevýhody. Ale v některých případech je papír nenahraditelný. Dá se stříhat, skládat, lepit, vytvářet z něj modely, stavby, sochy, pohyblivé prvky…

Já si život bez papíru představit nedokážu, ale do pohádky v úvodu by se jistě našla silnější slova než papír.

Papíru je na světě opravdu habaděj. Ale nesmíme ho brát jako úplnou samozřejmost. Základní surovinou pro výrobu papíru je totiž buničina, kterou dnes získáváme především ze dřeva. Kvůli papíru tedy musí padnout spousta stromů.

Proto mě nedávno zaujal nápad ukrajinského 🇺🇦 studenta Valentyna Frechky vyrábět papír ze spadaného listí. Vlastní technologický postup si nechal patentovat, založil firmu RE-leaf Paper a už od roku 2019 ve městě Žitomir (asi 130 km od Kyjeva) vyrábí papír ze spadaného listí z městských ulic a parků, které by se tak či tak muselo sklízet. Městům navíc odpadá otázka, kam s posbíraným listím.🍂

Abychom měli srovnání: pro tunu hotového papíru jsou potřeba zhruba 2,3 tuny spadaného listí, kdežto při běžné výrobě padne kvůli tuně papíru asi 17 stromů. Příroda by také mohla být silným přirovnáním do pohádky – „Mám tě ráda jako přírodu.“ Bereme ji jako samozřejmost, ale velmi brzy nám může scházet – stejně jako následující dvě slova.

Obzvláště v těchto dnech jsou těmi nejsilnějšími slovy životsvoboda.💙 Přeji nám všem, ať stejně jako v pohádkách dobro zvítězí.

Mou celoživotní zálibou jsou pohyblivé knihy. Ukazuji nejen dětem, že kouzlem každé ruky mohou z obyčejného papíru vznikat neobyčejná díla. Více o mém příběhu se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • právě k mání…