Malým umělcům omalovánky nestačí

Omalovánky jsem nikdy moc neměla v oblibě. Ale dodnes si z dětství pamatuju jeden velký a tlustý sešit plný čárových kreseb Walta Disneyho určených k vymalování. Mně se ty obrázky tak líbily, že jsem je nechtěla kazit pastelkami, ale chtěla jsem se naučit takové obrázky sama nakreslit.

A tak jsem opřela vybranou stránku z omalovánky o sklo balkónových dveří, aby obrázek prosvítal a já ho mohla obtáhnout tužkou na přiložený čistý papír. Vypadal, jako bych ho nakreslila sama. A časem jsem to skutečně sama uměla.

Disneyovská omalovánka zůstala navždy nevymalovaná. Jen byla o něco později umatlaná od geniálního vynálezu zvaného „kopírák“, který se na rozdíl od balkónových dveří dal používat i za zimních večerů.

Omalovánky nekupuji ani synovi. Taky ho totiž moc nebaví, i když vybarvovat už umí moc hezky. Raději ale vybarvuje vlastní kresby nebo výstřižky. Jak jsem se svěřila ve svém příběhu, oba rádi stříháme, lepíme, skládáme a experimentujeme, co všechno může vzniknout z obyčejného papíru.

A tak vzpomínám na své dětství a přemýšlím, jaké webové stránky by mě bavily, kdyby už tehdy měli mí rodiče přístup k internetu. Podle toho připravuji obsah vlastního blogu a vše testuji na synovi, který je svou kreativitou jako přes „kopírák“ mé mladší verze.

Co od tohoto webu tedy můžete čekat?

Budu zde vkládat pdf s šablonami, které si stáhnete a vytisknete. Z nich budeme tvořit – různá díla o různých stupních náročnosti. Pro začátek to budou jednoduché výtvory, ale přesto překvapivé, pohyblivé, prostorové,… Budeme hlavně stříhat, skládat a lepit. Můžete i kreslit a vybarvovat, ale to bude záležet jen na vás a vašich dětech, jak si budete chtít konečné dílo dozdobit. Případně vám u konkrétního díla doporučím rovnou tisk na barevný papír.

Kresby budou předtištěny jen slabou šedou čárou, kterou si sami obtáhnete třeba fixem. Naopak dobře viditelnými čárami budou předtištěna místa, kde bude potřeba stříhat nebo skládat.

Mám i nějaké nápady na složitější výtvory, aby si vyhráli také dospělí. Za asistence dětí tak můžete společně vytvořit například originální doplňky do dětského pokoje.

Bude to určitě bavit malé i velké. Věřím, že po příjemně tráveném společném čase při tvoření bude následovat nadšení z dokončeného díla.

Vyrábíte někdy něco společně s dětmi? A máte rádi omalovánky?

Podělte se se mnou o vaše zkušenosti a papírové zájmy. Vaše odpovědi a komentáře mě třeba budou inspirovat k dalším nápadům na originální výtvory.

Mou celoživotní zálibou jsou pohyblivé knihy. Ukazuji nejen dětem, že kouzlem každé ruky mohou z obyčejného papíru vznikat neobyčejná díla. Více o mém příběhu se dočtete tady >>
Komentáře
 1. Zuzka napsal:

  Hezký den, tento web si určitě ukládám do oblíbených a těším se, s čím vším přijdete. Miluju papír a tvoření z papíru, malovat neumím a vybarvování mi vždy vydrželo jen chvilku. Dcerka u vybarvování taky nikdy moc dlouho nevydrží, ale jak může stříhat a lepit, tak je to jiná.

  • Ing. arch. Kristýna Pavelková napsal:

   Zuzko, přeji krásný den a moc děkuji za komentář. Teprve se sžívám s webem a všímám si komentáře teprve teď. 🙂 Zdravím i dcerku a moc mě těší, že vám oběma dělá web radost. Budu se snažit zpracovávat své nápady co nejrychleji a nejlépe v rámci časových možností se dvěma dětmi. 🙂 Kristýna

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • právě k mání…
  Pop-up zajíc z papíru se srdcem, vejcem nebo vzkazem v packách